czwartek, 23 maja 2013

Matthew Johnstone: Mój Czarny Pies. DepresjaMatthew Johnstone: Mój Czarny Pies. Depresja; tł. Joanna Nowakowska; Wyd. Media Rodzina; Poznań 2010

Książki o depresji, które opisują jej objawy i przebieg w przystępnej dla czytelnika formie, do tej pory adresowane były do dzieci. Tym razem mamy do czynienia z poradnikiem przeznaczonym dla dorosłych, lekkim i zabawnym, ale zarazem głębokim i trafnym.

Praca autorstwa Matthew Johnstona wydana jest w formie niedużej książeczki w twardej oprawie,  przywołującej na myśl bajki dla dzieci. I rzeczywiście, w środku zamiast rozległych opisów objawów depresyjnych znajdziemy komiks, zilustrowaną historie młodego człowieka który zmaga się ze swoim czarnym psem - depresją. W lekkostrawny, metaforyczny sposób naszkicowane zostały objawy, przebieg oraz sposoby radzenia sobie z nastrojem depresyjnym. Można przeczytać w kilka minut, a rozmyślać godzinami! Wiedza o depresji podana jest przystępnie, w symbolicznej formie autobiografii bohatera z którym możemy się łatwo utożsamić i empatycznie odnieść do własnej sytuacji.Pozycja ta może być ciekawą lektura dla osób chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu zaburzeń nastroju, jak i materiałem o charakterze psychoedukacyjnym przeznaczonym dla osób, które na depresje cierpią. Od razu po wzięciu do ręki książka Johnstona wzbudziła moja sympatię, ona po prosty trafia w samo sedno... Z powodzeniem wykorzystuję ją jako cenną pomoc dodatkową, przybliżającą pacjentom charakter problemu, jego dynamikę i przebieg. Co najważniejsze, opowieść jest nie tylko o walce, ale i o zwycięstwie. O tym jak oswoić, wytresować i ujarzmić Czarnego Psa.