wtorek, 24 stycznia 2012

O depresji w ciąży i po porodzie

Iwona Koszewska: O depresji w ciąży i po porodzie; Wydawnictwo Lekarskie PZWL; Warszawa 2010

Temat problemów nastroju w okresie ciąży, porodu i połogu jest w piśmiennictwie polskim wciąż niedostatecznie głęboko opisany, postanowiłem więc nadmieniać publikacje także o charakterze poradnikowym. Do takich należy książka Iwony Koszewskiej, kompleksowo poruszająca przyczyny, przebieg i zapobieganie depresji w ciąży i po porodzie. To przystępne opracowanie posłuży przede wszystkim kobietom i ich bliskim zmagającymi się z problemami lęku i przygnębienia w okresie okołoporodowym. Przyda się także w biblioteczkach szkół rodzenia i praktykach położnych.

Podstawową zaletą książki jest dosyć dobrze rozwinięty motyw związku zaburzeń nastroju związanych z ciąża i narodzinami dziecka w powiązaniu z wyzwaniami współczesnej cywilizacji i kultury. Koszewska wiąże dużą część problemów młodych matek z zespołem różnych nakładających się na siebie czynników sytuacyjnych, rozróżniając niejako depresję od „baby blues”, charakterystycznego dla przyczyn biologicznych a spowodowanego przede wszystkim spadkiem poziomu adrenaliny w trzeciej dobie po porodzie. 

Ogólnie: książka napisana w sposób przystępny i przyjazny matkom. Dobrze by było, gdyby stanowiła lekturę oczekujących dziecka rodziców, bowiem przygotowanie na ogromne zmiany spowodowane pojawieniem się nowego członka rodziny to nie tylko kompletowanie wyprawki czy kurs szkoły rodzenia. Uniesione falą czułości ciężarne matki często zderzają się z rzeczywistością odmienną od wyidealizowanego, medialnego klimatu macierzyństwa. Ojcowie staja bezradni wobec depresyjno-lękowego nastroju żony, nie wiedzą też jakiego wsparcia im udzielić. A problem depresji poporodowej spotyka aż do 20% młodych mam. Dużo, prawda? Niestety przez brak procedur oraz systemu wczesnego wspomagania kobiet zagrożonych epizodami depresyjnymi lub znajdującymi się w grupie ryzyka pierwsze miesiące macierzyństwa często muszą zostać poświęcone na walkę z  trudnościami emocjonalnymi.