wtorek, 3 marca 2015

Lawrence J. Cohen: Nie strach się bać. Jak rodzicielstwo przez zabawę radzi sobie z lękami dzieciństwa

Lawrence J. Cohen: Nie strach się bać. Jak rodzicielstwo przez zabawę radzi sobie z lękami dzieciństwa; Wydawnictwo Mamania Grupa Wydawnicza Relacja Sp. z o.o; Warszawa 2015 


*fragment
Rodzice często pytają mnie, czy dzieci wyrosną ze swoich lęków i nerwów. Przykro mi, ale muszę odpowiedzieć, że samo dorastanie zazwyczaj nie wystarcza, choć może przynieść nowe motywacje do zmiany. Dzięki ciężkiej pracy udało mi się w znacznym stopniu przezwyciężyć nieśmiałość, kiedy zapragnąłem włączyć się do życia szkolnego albo zaprosić koleżankę na randkę. Na pewno ucieszy cię, że udało mi się osiągnąć oba cele. Ale pewne sytuacje nadal budzą we mnie dawne niepokoje. Odniesienie sukcesu w walce z lękiem nie znaczy, że pożegnaliśmy się z nim na dobre. Oznacza raczej, że niepokój nie jest tak częsty, silny ani długotrwały. Jedną z największych zmian w moim życiu jest to, że lęk przestał być dla mnie barierą i już mnie nie ogranicza.
(ibidem, str 13)

Z ciekawością zapoznałem się z „Nie strach się bać” – kolejną książką Wydawnictwa Mamania, podtrzymującą ducha rodzicielstwa bliskości, oddania i empatii. Terapeuta rodzinny Lawrence J. Cohen przeprowadza nas przez mechanizmy powstawania lęku oraz przedstawia nam skuteczne metody, pomocne w trudnych momentach. Techniki te opierają się wyłącznie na pozytywnej przemianie leku za pomocą zabawy. Siłowanki, zapasy, odtwarzanie ról, eksterioryzacja - pozwalają dziecku zmierzyć się z lękiem, odzyskać pewność siebie i przezwyciężyć strach.

Dzięki temu wyczerpującemu poradnikowi:
  • poznasz 10 podstawowych zasad, którymi rodzicielstwo przez zabawę kieruje się, walcząc z lękiem dziecięcym
  • zidentyfikujesz błędy, które popełniasz w momentach stresu, strachu czy smutku dziecka
  • dostrzeżesz własne lęki, niepozwalające ci na rozszerzanie strefy samodzielności dziecka
  • nauczysz się być najlepszym przykładem - spokoju, zaufania i bezpieczeństwa
  • zaczniesz czerpać energię z tego „co jest” zamiast rozpamiętywać „co mogłoby się stać” 
*fragment
Istota walki rodzicielskiej z lękiem sprowadza sie do tego, by rodzice zapewnili dziecku: • kojący i uspokajający „głos wewnętrzny”, który dziecko może zinternelizować; • akceptację i radość z tego, że dziecko jest takie, jakie jest; • relację partnerską, w której z wyczuciem stawiają dziecku wyzwanie, kiedy zamyka się w postawie unikania albo nieruchomieje ze strachu.
(ibidem, str. 267)
Wydawnictwo Mamania jest polskim wydawcą dwóch innych książek L.J. Cohena: „Siłowanek” oraz „Rodzicielstwa przez zabawę”. Ich opisy znajdziecie na www.mamania.pl